FREN DİSK & AMORTİSÖR

Genel anlamda araçların emniyetini sağlayan düzeneklerdir. Güvenli bir sürüş için en önemli unsurlardan biri de, aracın fren ve süspansiyon sisteminin kontrolleridir. Hareket halindeki bir aracın yavaşlamasını ve gerektiğinde emniyetli bir biçimde durmasını sağlayan, aracın hızını kontrol altında tutan, diğer taraftan duran aracı yerinde tespit eden fren diskleri ve fren balataları ile, aracın zemin ile sürekli temasını sağlayan, yoldan gelen darbeleri sönümleyen amortisörler, ön düzen elemanları, rot başı ve rotiller bu sistemlerin temel elemanlarıdır.

Fren ve süspansiyon sistem kontrolleri kapsamında; Çarçabuk Servis noktalarına gelen araçların ön ve arka fren balataları, kampana ve disk tertibatları, fren merkezleri, fren hortumları, fren hidrolik seviyeleri ile amortisörlerin durumu kontrol edilerek güvenli sürüş için son derece önemli olan bu elemanların durum tespiti ve gerektiğinde müşteri bilgisi dahilinde parça değişimi yapılmaktadır.

ÖNERİLER VE TAVSİYELER

Sizin ve yakınlarınızın güvenliği için her 10.000 km.’de bir aracınızın fren sistemini ve her 20.000 km’de amortisörlerinizi kontrol ettirmenizi tavsiye ediyoruz. Unutulmamalıdır ki iyi çalışan frenler, durum ne olursa olsun yavaşlama ve durma güvencesi sağlar.