DİĞER SIVILAR

SOĞUTMA SIVISI

Çalışma esnasında motor normal olarak ısınır. Bu yüzden sıcaklığı ayarlamak gerekir. Motorun içinde dolaşan ve ısıyı dışarıya ileten, soğutma sıvısıdır. Genel olarak motoru donmaya karşı korur ve yazın aşırı ısınmayı önler, ancak aşağıda da belirtildiği gibi vazgeçilmez özelliklere sahiptir.

Aşınmaya ve diğer yüzey sürtünmelerine karşı en baştan ve sürekli olarak soğutma devresini korur.Radyatör boruları içinde çökeltilerin oluşmasını önleyerek dış çevre ile termik değişim niteliklerini muhafaza eder.

FREN HİDROLİĞİ

Fren pedalına uygulanan gücü tekerleklere ileten, ana silindir ile yönlendirilen bir sıvıdır.

Ürünün kalitesi, viskozitesi, yüksek sıcaklıklara karşı mukavemeti, yağlanma özelliği ve devrenin elemanları ile uyumuna göre değişir. Normal şartlarda doğal olarak nemlenir ve 2 yıl sonunda %3 oranında su ihtiva eder.Suyun varlığı zararlıdır çünkü: Kaynama noktasının düşmesi ile birlikte frenlerde etkinlik kaybı meydana gelir.Fren sistemindeki parçaların oksitlenmesine yol açar.Çarçabuk Servis’lerde azami güvenliği sağlamak için, fren sıvısının kontrolü her bakımda tekrarlanır. Fren sıvısı her 2 yılda bir veya 60.000 km. de bir değiştirilmelidir.

CAM SİLECEKLERİ

Araç sahipleri, genelde ses gelene kadar, aşınmış da olsa sileceklerini kullanmaya devam eder. Ancak yaz mevsimini geride bırakan silecekler, aşırı sıcak, ozon, UV ışınları ve egzoz gazları gibi birçok dış etkene maruz kalır; bu da sileceklerin performansını düşürür. Silecek süpürgelerinin yıpranmış olması ise silecek lastiklerinin cama doğru şekilde temas etmesini engelleyerek, camda temizlenemeyen bölgeler bırakır, görüşü engeller ve camın çizilmesine yol açar.

Ayrıca, gece sürüşlerinde silecek tarafından tam anlamıyla temizlenemeyen ve ön camda kalan su tabakaları; far ışıklarını yansıtarak görüşü zorlaştırır ve hayati tehlike yaratır. Bu nedenlerle güvenli ve konforlu bir sürüş için, yoğun yağışın gerçekleştiği sonbahar ve kış aylarının başında araç sileceklerini değiştirmek, kış ayları süresince konforlu ve güvenli bir sürüş sağlamak için büyük önem taşır.