FİLTRELER

HAVA FİLTRESİ

Her türlü iklim koşullarında, motorun ihtiyaç duyduğu havanın içerisindeki istenmeyen partikülleri süzer ve ateşleme bölgesine tamamıyla tozsuz havanın gürültüsüz bir şekilde girmesini garantileyerek motorunuzun uzun ömürlü olmasını sağlar.

Hava filtreleri, filtrenin çalışacağı alana ve sistemin özelliklerine bağlı olarak değişik profillerde üretilmektedir. Tıkanmış ve özelliğini kaybetmiş bir hava filtresi, aracın fazla yakıt tüketmesine ve motorda güç kaybına neden olur. Normal koşullarda hava filtrelerinin yapılan periyodik bakımlarda değiştirilmesi gerekmektedir.

YAĞ FİLTRESİ

Yağ içerisinde motor parçalarının ısınmasına neden olan partiküllerin temizlenmesini sağlar. Filtre etme işlevinde bir arıza meydana gelirse hareketli parçalarda hızlı aşınma başlar. Bu durum, sürücü aracında herhangi bir değişiklik hissetmeden, motorun hızla zarar görmesine neden olabilir.

Motorda yeterli yağlamanın sağlanması ve motorun düzenli çalışması için yağ filtrelerinin motor yağı bile birlikte değiştirilmesi gerekmektedir.

YAKIT FİLTRESİ

Yakıt içerisindeki istenmeyen partiküllerin süzülmesi ve temiz bir yakıtın yakıt pompasına gönderilmesi amacı ile kullanılır.

Yıpranmış yakıt filtresi farklı arızalara neden olabilir. Benzinli araç söz konusu ise, tıkanmış bir filtre, yakıt beslemesini etkiler, dolayısıyla performans kaybı meydana gelir ve yakıt beslenmesini tamamen keser. Dizel bir araç söz konusu ise, yakıt pompası ve enjektörler suya karşı son derece hassastırlar. Filtre su ve yakıt ayrımını sağlar, böylece paslanmayı önler.Yakıt filtrelerinizi aracınızın bakım planına uygun olarak Çarçabuk Servis’lerimizde değiştirebilirsiniz.

POLEN FİLTRESİ

Görevi kabin içine giren havayı temizlemektir (toz, polen v.s. gibi partikülleri yok etmek). Kirletici maddelerin birikmesini büyük ölçüde önler. Camlar kapalı olduğu ve klima sistemi dış hava girişi pozisyonunda bulunduğu sürece havanın filtre edilmesini sağlar.

Filtrenin kirlenme oranı aracınızın kullanım şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Tozlu bir ortamda veya şehir içinde sık kullanım durumunda daha sık aralıklarla filtreyi kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Eskimiş bir filtre klima sisteminizin etkinliğini azaltabilir, işte bu yüzden her bakım sırasında sistematik olarak kontrol ettirilmelidir.

Hava, yağ, yakıt ve polen filtrelerinin her birinin kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde ömrü dolmakta ve yenilenmeleri gerekmektedir.

tüm bu filtrelerin mevcut durum tespiti yapılmakta ve gerektiğinde müşteri bilgisi dahilinde yenilenme hizmetleri verilmektedir. Unutulmamalıdır ki zamanında yapılan bakımlar motor performansını artırdığı gibi bakım masraflarını da azaltmaktadır.